Bisiklet Dinamosundan Sarj

18 Ağustos 2013

Bu yazıda bisiklet dinamosundan şarj nasıl yapılır, neler gerekli onları anlatacağım.

UYARI ! : Aldığım geri bildirimlerde Bisikletin saatte ki hızı 35 – 40 Kilometre üzerinde şarj ünitesine zarar vermektedir. Bu hıza erişince şarj kablosunu üniteden çıkarın !

Öne çıkmış olan görsel, bisikletin ön tekerleği, göbeğinde dinamo var.

2702201323922

Bende bisiklet turculuğu başlayınca turda gerekli olan alet, kamp malzemeleri ne varsa temin etmeye başladım. Tura çıkmadan önce cep telefonumu akşamdan şarja bağlayıp sabah şarjdan çıkarıyordum. Kısa turlarda, günübirlik turlarda telefonumun şarjı yetiyordu ama daha uzun turlarda ne yapacaktım her yerde priz bulamazsın gibi düşünceler kafamı kurcalıyordu. Atölyemde eski tip bisiklet dinamosu vardı fakat dinamoyu bisiklete takacak yer olmadığından ilk aklıma gelen ön fren bağlantısına adapte etmem gerekiyordu, o da biraz zor görünüyordu. Zaten dinamonun yeterli güç üreteceğini zannetmiyordum. Ayrıca dinamo dış lastikten dönmesini sağladığından hem ses yapıyor hem de bisikleti yavaşlatıyordu. Bu fikir bana cazip gelmemişti doğrusu. Yakın yer olsa neyse uzun turlarda çekilmezdi.

Bir gün fuarda bir bisiklet gördüm, bisikletin ön göbeğinde göbek dinamosu vardı. Ön ve arka  aydınlatmalarına gerekli enerjiyi sağlıyordu. Yakından inceledim ve deneme sürüşü yaptım fuarın içinde şöyle  bir kaç tur atım. Kalkarken, sürüş esnasında herhangi bir zorluk hissettirmiyor, ayrıca herhangi bir ses  duyulmuyordu. Bu hoşuma gitmişti, bir kaç tur attıktan sonra kafamda yeni fikirler oluşmaya başladı.

İnternetten araştırmalar yaparak ön göbek dinamosu hakkında gerekli bilgileri edinerek projemi oluşturdum. Araştırmalarımda Onur Erden’in bisikletustunde adlı  bloğunda dinamo ile telefon şarjı anlatmış.

http://bisikletustunde.blogspot.com/2012/08/bisiklet-dinamosundan-usb-sarj-devresi.html#comment-form

Yukarıda ki linkten bakabilirsiniz.

Kış aylarında çadır konaklamalı uzun turlar yapmıyorum çünkü kış şartlarına uygun yeterli donanıma sahip değilim. Ama kış aylarında yeterli bir donanıma sahip bir arkadaşım var, Gürkan Genç kış aylarında Bulgaristan dan Romanya Moldova Ukranya Rusya baltık ülkelerini karda kışta bisikletiyle dolaştı.  Geçen yıl dünya turuna başlarken İzmir den Foça ardından Yunt dağı Köseler köyün de Aigai antik kentine kadar beraber pedallarken Kendisinin de Almanya da bisikletine ön göbek dinamosu taktıracağını söylemişti. Gürkan Genç şu anda Fransa da pedal çeviriyor ve Almanya da bulunduğunda ön göbek dinamosu taktırarak yolculuğuna  devam ediyor. Dinamodan gayet memnun.  Kendisini Japonya ya yaptığı 11 aylık 12000 km bisiklet turunu blogspot sitesinden takip etmiştim, şimdi web sitesinden 7 yıl 115.000 km bisikletle dünya turunu takip ediyorum.

http://www.gurkangenc.com/

Bahar aylarında bisiklet festivalleri başlıyor, ben de bu festivallere bisikletimle pedallamayı  planlıyordum. İlk festival Çanakkale Şehitlere Saygı bisiklet festivali vardı. Perşembe Akşamı Bisikletçileri kurucusu Muhlis Dilmaç Dinamo ve jatntı fabrikada ördürüp bana temin etti. Teşekkürler Muhlis abi. Ardından yeni iç dış lastik alıp tekerleğe taktım. Atölyemde ön tekerlek, telleri örülü, göbeğinde dinamo var.

2702201323881

Dinamonun gücü 6 Volt 3 Watt, dinamoyu yakından çekiyorum.

2702201323891

Sıra geldi elektronik malzemelerini temin etmeye. İzmir Çankaya da elektronikçiler çarşısına giderek gerekli olan parçaları aldım.

Dinamo şarj devresi için gerekli olan elektronik parçalar listesi

1-  Delikli bakır plaka 1 adet

2-  16 V   1000 mikrofarad kondansatör 1 adet

3-  Köprü diod 1 amperlik  1 adet

4-  LM 317 entegre 7805 5 volt çıkışlı  1 adet

5-  Entegre için soğutucu blog 1 adet

6-  USB dişi  1 adet

7-  Plastik kutu  1 adet ( elektronik kart için )

8-  Kalın uçlu jak erkek  1 adet

9-  Kalın uçlu jak dişi  1 adet

10-  Cam sigorta yuvası  2 adet

11-  Cam sigorta 1 Amper 2 adet

12- 16 V 330 mikro farad kondansatör 1 adet

13- 0.50 mm yassı kablo 1.5 metre

14- Cam sigorta tutucu 2 adet

15- Cam sigorta 630 mili Amper

Eğer elektronikten anlamıyorsanız  devreyi tv tamircisinde yaptırabilirsiniz.

Elektronik şema

dinamo-proje1

Malzemeleri aldıktan sonra atölyemde elektronik şarj devresini hazırlamaya başlıyorum. Delikli kartın üzerine elektronik parçaları yerleştirip en küçük boyutta delikli kartı kesiyorum. Elektronik parçaları takıp lehimliyorum. Aşağıda hazır elektronik devre ve gireceği kutu görünüyor.

20160623_122216_HDR

Daha sonra parçaları lehimleyip kartı hazır hale getiriyorum. Bu şarj devresini her türlü akılsız telefonları da şarj edebiliyor. Plastik kutuda jak ve USB için delikleri açıp kutuyu da hazırlıyorum. Ardından kartı yerleştirip vida ile kutuya sabitliyorum.

Her şey hazır olduktan sonra testlere başlıyorum. Dinamoya kıskaç ile kabloları bağlıyorum. Bu resmi öne çıkan görsel olarak seçiyorum.

2702201323922

İlk önce tekerleği elle çevirip USB den çıkış voltajını ölçüyorum, sabit olarak 5 volt çıkış olduğunu gördükten sonra cep telefonumu takıp şarj yapıyor mu diye test ediyorum. 5 km hızdan sonra 5 volt çıkış başlıyor, km hız arttıkça şarj akımı yükseliyor.

2702201323941

Testler bittikten sonra bisikletin gidonuna ampermetre ve telefon için sehpa hazırlayıp İnciraltı kent ormanında trafiğin olmadığı düz asfalt bir yere gidip telefonu takıp test sürüşü yapmaya başlıyorum. Voltaj zaten sabit 5 volt ampermetre de ölçümlerim 20 km/hız da 430 mili amper, sabit hızda gidersen amper sabit oluyor. Hız arttıkça amper de yükseliyor. Test gayet iyi sonuç verdi. 10 tur attıktan sonra testi bitirip eve dönüyorum.

4000 mili amperlik bir USB şarj bataryası aldım telefonu şarj etmek için. 2 Kez telefonumu şarj edebiliyor.

101220148514

Daha önce kuru tip 6 volt 4.5 amper saatlik akü vardı artık ona gerek kalmadığı için devresinde değişikler yaptım. Artık yolda giderken bütün gün USB bataryayı şarj edebilirim. Akşamda bataryadan telefonumu şarj etme olanağım oldu. İsterseniz bataryanın daha büyük amper saatlik olanları da var. Bu bütçenize kalmış bir şey Amper saat büyüdükçe ederi de o kadar artıyor. Bana şimdilik bu yeter. Dinamo, şarj ünitesi ve batarya bağlı, şarj oluyor.

101220148515

Çanakkale ye giderken Ayvalık tan Edremit e kadar 51 kilometrelik yolda hiç durmadan 3 saatte Nokia e 5 cep telefonumu şarj ettim, tamamen dolmuştu.

Akü ile Gökova Bisiklet Turunda deneme şansım oldu. Gündüz giderken bataryayı şarja bağlıyorum, akşam da çadırda yatarken bataryadan cep telefonunu şarja takıyorum, sabaha kadar doluyor.

Böylece bisiklet turlarında kendi imkanlarımla ve kendi gücümle Dinamodan şarj olayını çözmüş oluyorum.

Dinamodan direk cep telefonunu şarj

Dinamodan direk bataryayı şarj

Bataryadan direk cep telefonunu şarj

Şarj yaparken sadece birini şarja bağlıyorum, voltaj çakışması olmasın diye ve aynı anda hem telefon hem de bataryayı şarj etmeye dinamonun gücü yetmez.

Hazır olarak kutusu ile birlikte isteyen benimle iletişime geçebilir.

https://www.facebook.com/urim.babacan

Facebook’tan özel mesaj atabilirsiniz. İzmir de oturanlara elden teslim ederim.

İleride daha değişik şarj etme projelerine başlayıp sizlerle paylaşacağım.

Paylaşmak güzeldir.

UYARI ! : Aldığım geri bildirimlerde Bisikletin saatte ki hızı 35 – 40 Kilometre üzerinde şarj ünitesine zarar vermektedir. Bu hıza erişince şarj kablosunu üniteden çıkarın !

 

Bisiklet Dinamosundan Sarj” üzerine 123 yorum

 1. Öncelikle sitemden yapmış olduğunuz alıntı için teşekkür ederim…
  Yapmış olduğunuz çalışma ve açıklayıcı yazınız, özellikle yapım aşaması ve testi adım adım anlatıldığı için gayet güzel ve eğitici olmuş; bu anlamda tebrik ederim. Özellikle akü koyarak dur-kalklardaki elektrik kesilmelerinin önüne geçmiş olmanız, sonrasında kaldığınız noktalarda gece şarja devam etmeniz gayet hoş.
  Bir tek eleştirim -yada eleştiri demeyeyim, önerim- olacak. 7805 çıkış bacağına 330 mF’lık bir kondansatör koyulması şarj voltajının doğru regüle edilebilmesi için uygun olacaktır.

 2. kemo m172 diye bir aparat var Alman malı. Birde Gürkan Genç’te buna benzer bir aparat kullanıyor mu bilginiz var mı? yoksa direk dinamodan mı alıyor elektriği. Çünkü onun kullandığı dinamo son marka belki direk şarj edebilme imkanı vardır.

  1. Merhaba Mustafa, Gürkan Son 28 marka dinamo taktı, şu an kullanıyor. Dinamolar alternatif akım dinamosudur , hepsi bir doğrultmaç kullanmak zorunda. Direk şarj olayı olmaz ve cihazlara zarar verir.

   1. kemo m172 incelersen (senin yaptığın sistemin hazır versiyonu)bizim elimizden gelmediğinden mecbur aldık. Urim baba, sana 2 sorum olacak bu aparatla küçük bir aküyü doldurma imkanım var mı? birde aküden telefona şarj ederken yine bu direnç devrelerini kullanmak gerekiyor mu? yani direk aküden telefona bağlamak sanırım teli ucurur.

    Kısaca benim düşüncem bisikletle her duruş kalkışımda doğal olarak şarj bi çalışıp devam ediyor. Bunu dinamodan aküye aküden de tele bağlamanın yolu olmalı ki şarj kesintiye uğramasın.

    1. 6 voltluk aküyü doldurabilirsin İstersen aküyü şarj edersin, gece telefonunu kesintisiz şarj edersin.

    2. 6 voltluk aküde sorun çıkmaz, fakat yüksek olursa, Araç şarjinı aküye bağlarsın olur biter.

 3. merhaba, anlatımınız çok iyi olmuş çok teşekkürler ancak elektronik konusunda bilgisiz olduğum için soruyorum, bendeki dinamo 12V 5W, aynı devreyi bunda da kullanabilir miyim? bir sıkıntıyla karşılaşır mıyım?

  1. Merhaba Sencer, aynı devreyi kullanabilirsin, bir sakıncası yoktur. Önemli olan USB standardı olan 5 volt çıkış bizim için.

 4. That is really interesting, You’re an overly professional blogger.
  I have joined your rss feed and look forward to in search of more of
  your excellent post. Additionally, I have shared your website
  in my social networks

 5. ağabey teşekkürler harika anlatım çok sağol bisiklette herşeyimiz usb den şarj oluyor yani çok önemli bu usb olayı

 6. Urim baba merhaba ben devrenizden istiyorum 0554 972 65 77 bana acil ulasirmisiniz yıl sonu odevimiz var perşembe yetistirmemiz lazım lutfen

  1. Sevilil Alican ben simdi Kosovadayim. Eger istersen facebooktan ekle beni ozel mesajla sana nasil alacagini yazarim.

 7. urim baba ben öğrenciyim teknoloji tasarım hocamız bizden bu projeyi istiyor ben 8e gidiyorum sence bizi bu proje aşarmı yanıtını bekliyorum…

  1. Sevgili Oğuzhan elbette bu projeyi alıp yapabilirsin. Her şeyi en ince ayrıntısına kadar yazıda var. Bire bir yaptın mı projeyi okulda Öğretmenine sunabilirsin. İstersen facebookta beni ekle Urim Babacan diye oradan mesaj at bana daha iyi haberleşebiliriz.

 8. Biz olayı büyütüp gece çadırda uyumadan önce bir kaç saat de laptopda film izlemek istesek, 6v’lık akü ile birlikte 300v’lık invektörü doldurabilirmiyiz. mümkünse hangi malzemeler lazım olur. teşekkürler..

  1. Bence olayı fazla büyütmeye gerek yok. 6 Volt 4.5 A/Saatlik bir akü Laptopu doldurmaya yetmez. Zira laptopun pili 6700 Amper saatlik. Bunu yapmak icin elektronikcilerden yardım alabilirsin. Benim elektronik bilgim fazla degil. Bildiğim kadarıyla anlattım. Bence filim izlemek yerine cadırda doğa ile ilgilenseniz daha güzel olur kanısındayım. Sağlıcakla.

 9. shimona göbek şarj cihazı(uzerinde 6V 3W yazıyor) için imal ettiginiz aparata 1-2 gün icinde ihtiyacım var .İzmir içi teslim alabilirim.Teşekkürler

 10. Hi there, just turned into alert to your weblog via Google, and found that it’s really informative. I am going to be careful for brussels. I’ll be grateful for those who continue this in future. Numerous other folks shall be benefited out of your writing. Cheers!|

 11. Merhaba Urim Baba dün çıkacağım tur için şarj olayını nasıl çözerimin cevabını ararken bir arkadaşım sizden bahsetti ve tam olarak istediğim de buydu paylaşım için teşekkür ederim ellerinize sağlık

 12. Urim Baba selamlar, bu dinamo göbeklerle 1 aydır ilgileniyorum yalnız araştırırken bi yorum dikkatimi çekti. Eğer gerçeklik payı var ise açıklayabilirmisin abi saygılar teşekkürler şimdiden.
  Yorum şu şekilde “Dinamo ne kadar hızlı dönerse o kadar akım üretir.Bu akımdan ne kadar çok çekilirse doğru orantıda fren kuvveti uygular.”

  1. Selam, Evet ne kadar hızlı dönerse akım o derece artar ama sürtünme o kadar etki etmiyor. Zaten gücü ne ki ? 3 Watt. Dediğin fren güçlü dinamolarda geçerli olur. Sağlıcakla.

 13. Attractive section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I get actually
  enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.

  1. Maliyeti parçaları aldığın yere göre değişir. Elektronik malzeme 15 ila 20 TL arası tutuyor.

 14. Slm, Urimbaba! Paylaşımlarınız bisikletçiler için iz oluyor. Dinamo konusunda aklıma takılanlar var. Shimano Deore XT DH-T785-1D ön göbek dinamo 6 V 1,5 watt, shimano Deore XT DH-T785 ön göbek dinamo ise 6 volt 3 wattır. Watt gücü artınca fren etkisi yapar mı? 3 watta led lamba kullanılır mı? Sizin öneriniz göbek dinamolarında 3 watt mı yoksa 1,5 watt mı? Avantaj ve dezavantajı nedir? İlgi ve bilgi verilmesini saygı ile arz ederim.

  1. Selam Erdal Aktaş, 1,5 Watt dinamo ile fazla akım alamazsın. Verimli olmaz. 3 Watt en iyisi. Eğer paran varsa 12 Volt 3 Watt almanı öneririm. Göbek dinamolarda fren etkisi yok denecek azdır, fren etkisi olmaz. LED lambaları da yakabilirsin ama led lambanın çektiği akıma dikkat etmen lazım.

 15. Greetings from Idaho! I’m bored to death at work so I
  decided to check out your site on my iphone during lunch break.
  I enjoy the information you provide here and can’t wait to take
  a look when I get home. I’m surprised at how fast your blog loaded on my cell phone ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, fantastic site!

 16. Slm,Urimbaba!Cevabi iletiniz için teşekkür ederim. 6volt 3 Watlık ön göbek dinamosu satın aldım. Dinamoyu göbeğe monte ettirdim. Yüksek gerilim ünitesi var. Hangi uç kadro,hangi uç lamba olduğunu bilmiyorum. Kısa devre yaparsa dinamo yanabilir. Sürüş sürtünmesi, güneşten kablonun izolasyonu gittiğinde kusa devre yapmaması için alınacak önlemler nelerdir?Kurulum için resimli anlatım var mıdır? Hayırlı günler.

 17. Son derece amatörce,telefon bataryasına zarar verir ve orda smps modlu bir regüle yapılmakta

  1. Elbette amatörce, bilgimin yettiğince. Telefona henüz bir şey olmadı şimdiye kadar. Bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim.

  1. Malzemeleri alacağın yere göre değişebilir. 20 Lira tutabilir. Ben de hazır var, eğer yaptıramazsan satabilirim. Facebook tan mesaj atıp fiyatı öğrenebilirsin.

 18. sık sık en az 2 günlük turlara çıkıyorum. şarj benim için önemli.
  ben sipariş vermek istiyorum. nasıl ödeme yapabilirz. kapıda ödmee varsa o da olur

  1. Merhaba, facebook ta Urim Babacan olarak ekle, mesaj at. Adresini yazarsan sana yollarım. Kargo ve 30 TL size ait.

 19. Hocam anlatım süper emeğinize sağlık bir sorum olucak bu dinamodan gelen 6v luk enerjiyi normal bildiğimiz usb araç şarj adaptörüne bağlasak yine yüksek hızlarda usb şarj cihazına zarar verir mi 12v 2.1 amper araç şarjı taktığımızda

  1. Merhaba Ali Haydar, USB voltajı standart 5 Volt olması gerek. Araç kitine bağlamak için test etmek gerek, çıkışı 5 Volt mu diye. Yüksek hızlarda USB şarj cihazına zarar verir. Entegre fazla akımdan dolayı yanabilir.

 20. Urim baba teşekkürler ben şöyle düşünmüştüm standart araç şarj cihazının görevi gelen voltaj ve amperi 5v usb ile 2.1 a düşürmek diye düşünmüştüm

 21. Which is a great tip especially to individuals fresh to the blogosphere.
  Simple but very accurate info Thanks a lot for sharing this one.

  Absolutely essential read post!

 22. Great post. I used to be checking constantly this weblog and I’m inspired!
  Very useful info particularly the closing part 🙂 I take care of such information much.
  I was seeking this particular information to get a
  very long time. Thanks and best of luck.

 23. Magnificent items of your stuff, man. I’ve keep in mind your
  stuff previous to and you might be just extremely great.

  I actually like what you may have received here, really like what you might
  be saying and just how whereby you say it. You are making it entertaining and
  you carry on and look after to keep it smart.
  I cant wait to read much more by you. That may be actually a terrific website.

 24. Hi there! This post couldn’t be written any better! Dealing with this article reminds me of my previous roommate!
  He constantly kept talking about this. I am going to send this data to him.
  Pretty sure he’s going to possess a great read.
  I appreciate you for sharing!

 25. When someone writes an article he/she keeps the image of any user within his/her
  mind that the way a user can keep in mind it. So that’s why this paragraph is amazing.
  Thanks!

 26. Thanks for your personal marvelous posting!
  I definitely enjoyed reading it, you may be an incredible author.I will be sure to bookmark your blog site and indeed
  will revisit later on. I wish to encourage you
  to ultimately continue your great posts, have a nice
  evening!

 27. Hi there, I found your blog by using Google even as in search of a related matter, your
  website got here up, it appear to be good. I have bookmarked it within my google
  bookmarks.
  Hi there, simply become aware of your blog via Google, and located that it is actually truly informative.

  I am planning to be careful for brussels. I’ll be grateful for
  those who proceed this later on. Plenty of people will likely
  be benefited from the writing. Cheers!

 28. We’re a small group of volunteers and starting a fresh scheme in our
  community. Your website offered us with valuable
  info to be effective on. You’ve done a formidable job and our entire
  community is going to be grateful for your needs.

 29. I got this site from my pal who informed me about this web site
  and now this time I am visiting this web site and reading very informative articles at
  this place.

 30. Its as if you read my thoughts! You appear to comprehend a great deal
  about this, for example you wrote the guide in it or something that is.
  I feel that you just could use a couple of % to
  drive the content home a bit, but instead of that, which is great blog.
  An incredible read. I am going to definitely be back.

 31. In my opinion that is certainly one of the most significant
  information for me. And i’m happy studying your article. But would like to observation on few common issues, The website
  style is wonderful, the articles is truly great : D. Excellent job, cheers

 32. Your personal style is really unique as compared to others I’ve read stuff
  from. I appreciate you for posting if you have the means,
  Guess I’ll just bookmark this web site.

 33. Hi there, I discovered your web site by the use
  of Google as well as searching for a related topic, your site came up, it looks great.
  I’ve bookmarked it during my google bookmarks.

  Hello there, just changed into conscious of your blog through Google, and located that it’s really informative.
  I’m likely to watch out for brussels. I am going to be grateful in the event you continue this from now on. Numerous folks might be benefited
  out of your writing. Cheers!

 34. What’s up all, here every one is sharing these kinds of knowledge,
  thus it’s fastidious to read this website, and I used
  to pay a visit this webpage every day.

 35. Greetings from California! I’m bored to death at the office and so i chose to have a look
  at your site on my small iphone during lunch break. I love the knowledge
  you present here and can’t wait to have a look once i get home.

  I’m shocked at how quick your website loaded on my cellphone ..
  I’m not using WIFI, just 3G .. Anyhow, great site!

 36. We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your site provided us with valuable information to work on. You have done an impressive job and our whole
  community will be grateful to you.

  1. Merhaba Burak, dinamo hariç diğer malzemeler aldığın yere göre değişiyor. Elektronik malzemeler dolara göre fiyat sürekli değişmekte. Onun için 15 Lirada olabilir 30 Lira da olabilir.

 37. Herşeyden önce Yapmış olduğunuz faydalı paylaşım için teşekkür ederim.
  İmal ettiğiniz ilk usb şarj paratınızdan sonra sürüş deneyimlerinizle ve size ulaşan geri bildirimlerle ürünğ geliştirme şansınız oldu mu?
  Örneğin: bisikletin hızına bağlı kalmaksızın çıkış 5V sabit kalabiliyor mu?
  Teşekkürler

  1. Merhaba Vedat, elbette ilk yaptığım aparatta hızdan dolayı voltaj yükseldiğinden entegreyi yakıyordu. Yazımda da bahsettiğim voltaj sınırlayıcısı sayesinde bu sorunu da hallettik. Dinamodan çıkan voltaj hız arttıkça voltaj da artıyor. Buna bir şey yapabilmek için voltaj sınırlayıcısı ile 9.7 voltta sabit tutarak şarj ünitesindeki entegreden sabit 5 volt çıkış alıyoruz. Dinamodan şarj yeni projede yenilikleri yazdım.
   http://www.urimbaba.net/?p=11447

   1. Cevabınız için Teşekkür ederim.

    Ben sizin projenizi İki aşamalı olarak bir tık daha ileri götürerek geliştirmek istiyorum. Yardımınızla ve de tabii ki İzninizle…
    1) Devreyi furş yatağı içine sığdırabilmek. Devreyi delikli bakır yerine kablolarla birleştirerek bir boru içine yerleştirmemiz yapılabilir görünüyor mu?
    2) Devreyi silikon kaplayıp tam sızdırmazlık sağlamak! Bu durumda tamamen kapalı olan devrede iç ısınma olur mu?

    Üzerinde zaman ve emek harcadığınız projenin bu gelişim önerimde sizin yorumlarınızı alabilirsem çok mutlu olacağım. Kimbilir belki de siz zaten düşünmüş de olabilirsiniz. Herşeye rağmen fikirleriniz benim için yol gösterici olacaktır.
    Saygılarımla,

    1. Elbette istediğin biçimde projeyi yapıp geliştirebilirsin. Isınma olacağını zannetmiyorum, denemek gerek. Dene, sonuçlarını bizimle ve herkesle paylaş, paylaşmak güzeldir. Karşılık beklemeden

 38. Merhabalar, delikli bakır plaka ve plastik kutunun boyutları ne olmalı. (Bunun eski olduğunu biliyorum ancak okul projem için yapması daha kolay)

  1. Merhabalar Onur plastik kutunun boyutları benim yapabildiğim en küçük boyutta ölçüleri şöyle : 7 x 3.5 x 2.3
   Plakayı da ona göre kesersin. Sana kolay gelsin, okulunda başarılar dilerim.

 39. Urim baba ben arkadaşımla beraber bu sistemin aynısını kurdum fakat bu klasik olan dinamolarla yani göbek dinamosu degildu fakat o da 6 volt 3 watt di ama ne telefon ne de power bank sarj edemedik

  1. Merhaba Burak, Devreyi tekrar gözden geçir ve ölçü aleti ile ölçerek dinamonun ve devrenin çalışıp çalışmadığını kontrol et. Benim yaptığım ilk olarak devreyi ölçüp sonra test etmek. Çalışmayanları belirleyip arızayı giderdikten sonra normal şarj işlemi yapabiliyorum. İyice ölç ve kontrol et derim. Kolay gelsin. ( Facebooktan mesaj ile haberleş istersen)

 40. Urim baba ben arkadaşımla beraber bu sistemin aynısını kurdum fakat ne power bank ne de telefon sarj edemedik

 41. Hello friends!
  I am an official representative of private company which deals with all kinds of written work (essay, coursework, dissertation, presentation, report, etc) in short time.
  We are ready to offer a free accomplishment of written work hoping for further cooperation and honest feedback about our service.
  This offer has limited quantities!!!
  Details on our website:
  https://essay-paper.work

 42. Thanks for your personal marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you could be a great
  author. I will make sure to bookmark your blog and definitely
  will come back in the future. I want to encourage that you continue your
  great work, have a nice evening!

 43. Hi friends, its impressive article regarding cultureand
  completely defined, keep it up aall the time.
  universitas di jakarta utara

 44. I’m an expert writer who loves to bring smiles to people’s face.

  Writing is what I do for a living and I am so passionate about this. I have worked with several associations whose mission is to help people solve problems.
  I love traveling and have visited several countries in the past few years.
  I’m happy to have written several books that have contributed positively to the lives of many. My books are available in several parts of the world. And I’m currently working with companies that help people save energy. Being a part of this team has open more opportunities for me to excel as a writer. I have worked with different people and met many clients as a professional.
  I can handle any kind of writing project and provide nothing but the best. People come to me all the time to ask if I can solve their assignment problems and I accept. I find pleasure in helping them to solve their problems as a professional.

  Professional Academic Writer – Richard – http://www.studyancestors.com/ – Studyancestors Company

 45. Pretty nice post. I just stumbled upon your
  blog and wanted to say that I’ve truly enjoyed browsing your blog
  posts. In any case I will be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 46. BURDA ÖNEMLİ OLAN 7805 İLE GERİLİMİ SABİTLİYOR AMA SİZİNDE SÖYLEDİĞİNİZ GİBİ YÜKSEK HIZDA YÜKSEK AKIM VERECEĞİNDEN AKIM SINIRLAYICIDA KULLANMAK LAZIM DEVRE GELİŞTİRİLEBİLİR…Dinamo ac cıkışlı oldugundan illaki köprü diyotla doğrultmak zorunluluğumuz var sonrasında STEP DOWN devrede kullanıladabilir ,AKIM sınırlanabilen bu tip devreler mevcut..şarj tamamlandığında devrenin kesilmesi özelliği olmalı bu önemli bir husus …

 47. This is the perfect site for anyone who really wants to understand this topic.
  You understand so much its almost tough to argue with you (not that I really will need to…HaHa).
  You certainly put a new spin on a topic that’s been written about for ages.
  Great stuff, just great!

 48. Değerli urim baba. merhaba. öncelikle sevgi ve saygılarımı iletmek istiyorum.
  Bende bu devreden kurmaya çalıştım. ancak başaramadım. sizden bir bilgi rica ediyorum. Bu devrenin kurulmuş olarak satılanı varmıdır? var ise ismi nedir? bilgi verirseniz çok memnun olurum. teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

 49. Excellent way of explaining, and good piece of writing to get facts on the topic of
  my presentation focus, which i am going to convey in institution of higher education.

 50. You really make it seem really easy with your presentation but I find this matter to be really one thing that I feel I’d by no
  means understand. It seems too complex and extremely vast for me.
  I am looking ahead to your next publish, I will attempt to get
  the dangle of it!

 51. I enjoy you because of each of your effort on this web site. My mum delights in working on internet research and it’s easy to understand why. Almost all know all about the dynamic means you make sensible techniques via this web blog and invigorate participation from other people about this theme then our own girl is actually becoming educated a lot of things. Take pleasure in the remaining portion of the year. You’re the one conducting a stunning job.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir