Bisiklet Dinamosundan Şarj Yeni Proje

Bisiklet Dinamosundan Şarj

Tetanus and botulism are two conditions that develop from the exposure to the toxin from a foodborne bacteria. You should https://tigerline.at/34406-levitra-100mg-kaufen-36827/ contact your vet to make sure you are doing the right things. The list is updated as the treatment progresses in each of the individual countries.

I have read in the past that this medicine is very bad for you. I’m a happy Tantou recensioni farmacia online cialis customer and will recommend the product to everyone who asks me. Bu arada sana bir bakara gerçek bir şeylere rağmen, her zaman ırkıyorum.

 

Sevgili dostlar Merhabalar. Daha önce paylaştığım Bisiklet Dinamosundan Şarj projesinden sonra sizlere daha basit, daha güvenli şarj devresinden yenilenmiş olarak bahsedeceğim. Şarj ünitesi verdiğim arkadaşlardan aldığım şikayetler üzerine araştırma ve geliştirme çabalarına giriştim.  Gelen şikayetler devrede bulunan U1 7805 entegresi ve kondansatörlerin yandığı yönünde. Bir iki devreyi parçaları değiştirip onardım ama bir çözüm bulmalıydım. Bisiklet 35 – 40 Km/h süratten sonra akım arttığından devreyi yaktığı anlaşıldı. Elektronikçi arkadaşım Metin Ercan ile yaptığım çalışmalarda elektronik devrede değişiklikler yaparak hem sadeleştirdik hem de her telefonu şarj edilebilecek dirençler ile USB 2 ve 3 nolu uçlara da düşük voltaj vererek şarj yapabileceğiz. USB de 2 ve 3 nolu uçlar Iphone gibi telefonların şarj olduğunu algılamak için. Ayrıca bisikletin hızı arttıkça artan  voltaj  sınırlamak için Shimano sm – dh 10 parça ile hız ne kadar olursa olsun voltaj belli bir yerden fazla yükselmiyor. Böylece akım da yükselmediğinden devre korunmuş oluyor. Entegre giriş ve çıkışına 100 nano farad kutupsuz kondansatör bağlayıp voltaj harmonilerini sabitleyip entegrenin düzgün çalışmasını ve ısınmamasını sağlayıp ömrünü uzattık.

Devre şemasını yeniden çizdik aşağıda resimde gördüğünüz gibi.

proje

Devreyi kendiniz yapabilirsiniz yada bir elektronikçiye yaptırabilirsiniz. Olmadı test edilmiş olarak kargo ücreti size ait olmak üzere size gönderirim. Tercih size ait.

Gelelim gerekli olan parçalara. Bunları elektronik parça satan dükkanlarda bulabilirsiniz.

Aşağıda resimde numarasına göre malzeme listesi ;

1 – Köprü Diod 1 Amper                                                                    1 adet

2 – Elektrolid Kondansatör 1000 mikro Farad 16 Volt                   1 Adet

3 – Kutupsuz Polyester Kondansatör 100 nano Farad 63 Volt     2 Adet

4 – LM 7805 Regüle Entegre                                                               1 Adet

5 – Elektrolid Kondansatör 4.7 mikro Farad 16 Volt                       1 Adet

6 – Direnç 1/4 Watt 100 Kilo Ohm                                                      2 Adet

7 – USB 90º Dişi Tip Yuva                                                                     1 Adet

8 – Delikli Bakır Plaket 6 X 3.5 cm                                                       1 Adet

9 – Bitişik Kablo 2 X 0.50 mm                                                               1 Adet

10 – Plastik Kutu 35 X 70 X 23 cm                                                      1 Adet

Bunları yapabilmek için Lehim Havyası ve Lehim gerekiyor. Gerisi becerinize kalmış. Bu devreyi yapabilmeniz için Elektronik bilginizin olması gerek çünkü ( + ) artı ve ( – ) eksi kutupları bilip ona göre lehim  yapmalısınız. Yanlış bağlantı parçaları yakmanıza neden olacaktır.

11

Voltaj sınırlayıcı sm – dh 10 parçasını internetten bulup sipariş verebilirsiniz.

Dinamodan giriş uçları yanlardan olacak. Şase olan yere dinamonun şase ucuna dikkat etmelisiniz. Siyah ve beyaz kablo çıkış uçlarıdır.

20161219_152907_HDR

Elektronik parçaları karta lehimledikten sonra hazır hale geliyor devremiz.

20161219_141203_hdr

Devremiz hazır olduktan sonra Voltaj sınırlayıcı giriş çıkışlar bağlanıp teste hazır duruma geldi. Teste başlayabiliriz artık.

20161219_153047_HDR

İlk önce dinamo çıkış Voltajını ölçtük bakalım Dinamomuz kaç Volt üretecek. Tekerleği elle çevirip 28 Km/hız’a kadar ulaşabildim.

20161229_161227_hdr

28 Km/ hız da Dinamo çıkış voltajımız 19.7 Volt. Halbuki Dinamomuz da 6 Volt yazıyor. Tekerlek hızlandıkça Voltaj yükseliyor.

Bu voltaj insanlar için tehlikeli voltaja girer. Türkiye de 63 Volttan yukarısı tehlike sınıfına giriyor. Avrupa da bu Dinamoların Voltajını sınırlamak için sh – dh 10 cihazı ile satma zorunluluğu var. Bizde maalesef bisiklet kullanımı az olduğundan Dinamolar neredeyse hiç dikkate alınmadıklarından kontrol eden yok

20161229_161239_HDR

Sınırlama olmayınca 80 – 100 Km/hızlarda 80 – 90 Volta kadar çıktığını internette bir test videosunda görmüştüm.

Voltaj sınırlayıcısını bağladıktan sonra yine tekerleği çevirerek 28 Km/hıza ulaştık.

20161229_161227_HDR (1)

Sınırlayıcıdan çıkan Voltaj hızımız ne kadar olursa olsun 9.5 Volttan yukarı çıkmıyor.

20161229_161018_HDR

Bataryayı da bağladıktan sonra USB çıkış voltajımız 4.98 Volt sabit olarak evrensel seri yolu voltajını yakalamış olduk.

20161229_163808_HDR

Bataryamız şarj olmaya başladı bile. Hız 5 Km/hızdan sonra normal şarj Voltajına erişiyor. Batarya şarj olurken 0.40 Amper akım sabit olarak çekmeye başladı.

20161229_163449_HDR

 

Test başarı ile sonuçlandı, istediğimiz sonuçlar elektronik devrenin hem ısınmaması hem de fazla akımdan dolayı yanmaması. Artık uzun bisiklet turlarında cep telefonu ve bataryamızı şarj edebiliriz. Cep telefonunu, bataryayı ve devremiz yanmadan güvenle kullanabiliriz.

Dediğim gibi Devreyi kendiniz yapabilirsiniz yada elektronikçiye yaptırabilirsiniz. Olmadı benimle irtibata geçip isteyebilirsiniz. https://www.facebook.com/urim.babacan

Şarj üniteleri hazır, test edilmiş durumda.

Yeni projelerde buluşma dileği ile hoşça kalın sevgili okuyucular. Sizlere yardımcı olduysam ne mutlu.

20170105_181711_HDR

 

The Author

urimbaba

17 Comments

Add a Comment
 1. Merhabalar,

  benim projeyi alıp götürmüşsünüz, tebrikler… :) bir iki yorum yapayım müsaadenizle.
  7805 regulatör entegrelerin arkasına soğutucu bir blok kullanırsanız ısınma sorununun önüne bir nebze daha geçmiş olursunuz.
  6 Voltluk bir dinamonun o derece yüksek voltajlara çıkıyor olması gerçekten tehlikeli, bu benim tasarımımda atladığım bir konu idi. zira lm 7805 entegrelerin maksimum giriş voltajı dokümana göre 36 v dc mertebelerinde. alternatif akımı düz akıma çevirdiğimizde voltajın yükseldiğini de düşünürsek 7805’in doğrultulmuş akımı doğrudan karşılayamayacağı sonucuna ulaşılabilir. 12 Voltluk dinamolarda o kadar yükselme olacağını sanmıyorum ama yine de tehlikeli sınırlara ulaşabilir.
  Bu anlamda, SM-DH10 AC sınırlayıcı kullanımını gayet mantıklı buluyorum.

  hazırladığınız şema çok başarılı. yakın zamanda, li-ion destekli bir versiyonunun şemalarını da ben paylaşacağım. böylelikle kısa süreli duraksamalarda şarj kesilmeyecek ve telefon bataryasının ömründe azalma olmayacaktır.

  esenlikler, mutlu yıllar ve güzel turlar dilerim.

  Saygılarımla,

  1. Merhaba Onur Erdem, Sayende bu projeyi görüp şarj olayına başlamıştım. Hem de yıllarca. Ben de ilk zamanlarda voltajın bu kadar çıktığını ölçmemiştim. Ama gelen şikayetler üzerine yaptığımız araştırmalarda voltaj yüksek değerlere çıktığını görünce Shimanonun voltaj sınırlayıcısını bulduk ve test edince hız ne kadar olursa olsun 9.5 voltu geçmiyor. Senin ismini ve linkini bu kez paylaşmadım özür dilerim. Ben projeyi senden aldım, geliştirdim. Başkası da benden alır daha ileriye götürebilir. Paylaşmak güzeldir, tekrar teşekkürler.

  2. Merhabalar telefonda şarjın kesilmesi istenmiyor veya uzun bir yolculuk içinde iseniz (ki ben böyle yaptım) ürettiğimiz enerjiyi power bank dolumu için kullanıp aynı zamanda power bank dan usb kablo ile telefona bağlayabilirsiniz. böylelikle hem duruşlarda telefonunuzun şarjında kesinti olmaz hem de telefon enerjisi tamamlandıktan sonra power bank dolmaya başlar ve size yedek enerji kaynağı oluşturur. bu durum da çadır ışığı radyo vs de kullanmak için çok yararlı oluyor.

   İyi günler

  3. Li-İon, Li-Po ve LiFePO4 pil çeşitlerinde şarjın kesilmesi ömründe herhangi bir kısalmaya uzamaya yol açmaz.Önemli olan bu türdeki pillerin şarjının sıfırlanmamasıdır. Zaten hafızası olmayan hücre tipleri.

 2. Slm,Onur, Metin ve Urim Beyler! Çalışmalarınızdan faydalanıyorum. Araç çakmağı şarz cihazı ile telefon şarj etme projesi üzerinde çalışıyorum. Alternatif akımı doğru akıma çeviriciyi araç çakmağı şarz cihazı içine yerleştireceğim. Bakalım nasıl olacak? Sonuçları paylaşırım. :))

  1. Eğer voltaj sınırlayıcıyı dinamonun çıkışına bağlamazsan bağladığın telefon pil gibi şeyleri mutlaka yakarsın. Hız arttıkça dinamonun ürettiği voltaj artıyor. Arkadaşım çakmak projesinde hem telefonu hem de bataryasını yaktı. Bilgin olsun Sayın Erdal Aktaş.

 3. selamlar İbrahim Taçyıldız Muğla Hatırlarsınız sizden birkaç defa almıştım ama birtürlü iş görmedi aldığım öylece duruyor size göndersem yeni keşfedilen parçayı takarmısınız … Bu konudada sizi kutlamak istiyorum urettiginiz seyi geliştirdiginiz için

  1. Yolla takayım. Shimano sm – dh 10 voltaj sabitleyici parçayı internetten yada Türkiye satan birinden de alman gerek.

 4. Ellerine emeklerine sağlık Urim Baba .Ayrıca katkıda bulun tüm arkadaşlara çok teşekkürler.

 5. Ürün baba baba bu cihazda 10 adet lazım hazır halde temin edebileceğimiz bir yer var mı teşekkür ederim

  1. Proje iyi de koruyucu devre yok, hız arttıkça voltaj sınırlayıcı yok. basit bir devre çizilmiş. Ayrıca 2. projede ağır ve çok büyük dinamo kullanılmış. Uzun turlarda pek kullanılacağını zannetmem. dinamonun gücü 300 Watt çok iyi ama bisiklete ağır yük katacağını düşünüyorum.

 6. Değerli Urim baba. Merhabalar. Size sevgi ve saygılarımı iletmek istiyorum. Kendim bir çalışma için bu devreden ihtiyacım var. Ancak kendim yapamadım. Bu devrenin ismi nedir? hazır olarak bulmam mümkünmüdür? bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. Sizlere teşekkür eder, iyi çalımalar dilerim.

 7. Hocam devreyi gonderebileceginizi soylemissiniz. Ben devreyi istiyorum detaylı bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Merhaba, devre için facebook ta Urim Babacan a mesaj ile bildir oradan iletişime geçelim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Urim Baba © 2013 Frontier Theme