3. Keşan Dağ Bisiklet Festivali 11. Gün Dönüş

10 Eylül 2014 Çarşamba

Pınarbaşı – Geyikli – Ayvacık – Altınoluk

(Kör arkadaşlar için betimleme yapılmıştır)

 

Ocakta meşenin közüne demlenir

Nasiplisi gelip diz çöker

Demin koyusu damakta kalır

Ocağın sıcağı yürekte kalır

Muhabbetin koyusu gönülde kalır

Ardıç kuşu gelir kokusuna

 

Hoşgeldiğin, hoşbulduğundur

Hoşgördüğünde huzurlusundur

Yetindiğinde- yetinmediğinde ambarındadır tavanına kadar

İki kelamın asılı torbanda

Ezgisi Türküsü dudağında

esmaeseraçıkgöz

 

Öne çıkan görsel,  Yeşillikler arasında akan küçük bir çay.

100920148325

Güzel bir uykunun ardından  cep telefonumun alarmı çalmadan uyandım. İlkay ve Yaşar’ı da uyandırıyorum. Çadırları toplayı eşyaları bagaja yükledikten sonra köyün bakkalından kahvaltılık bir kaç şey alarak kahveyi henüz açmış kahveciden duble çayları ısmarladık. Kahvaltının ardından kahveyi de içerek sabah seramonisini bitiriyoruz. Hazır olunca yola çıktık. Pınarbaşı köyü çıkışında girişteki tabelasını çekiyorum.

100920148316

Köy yolları her zaman güzel, Mahmudiye köyündeyiz. Burada büyük bir Elektrik Şalt sahası var.

100920148317

Mahmudiye köyünde çimento fabrikası var. O yüzden Elektrik şalt sahası kurulmuş köyün girişine. Çimento fabrikasının tozları nereye gidiyor acaba? Fabrika yoldan biraz uzak. Sadece giden gelen kamyonlar biraz yolu fazlasıyla işgal ediyorlar.

100920148318

Köy şirin ve temiz görünüyor, servilerden anlaşılacağı gibi sağ tarafı köyün mezarlığı. Köyün temiz ve bakımlı olduğu mezarlığın duvarı düzgün ve kireç beyaz badanalı olması.

100920148319

Eskiden yel değirmenlerinde buğday öğütülür un yapılırdı. Şimdi ise yel değirmenleri çağa ayak uyduramadığından kimse işletmiyor yel değirmenlerini. Elektrikli motorlarla buğdaylar modern un fabrikalarında öğütülmekte. Yel değirmenleri çağa ayak uydurmuş. Rüzgar türbinleri elektrik üretmekte, dolaylı olarak buğdayları elektrik motorlarına enerji vererek ilişkilenmiş durumda. Formamdaki rüzgar değirmeni Rüzgar türbinlerinin atası olmuş oluyor. Bisikletim KUZ ve ben.

100920148320

Geyikli tarafına doğru yola devam ediyoruz tarlaların arasında.

100920148322

Geyikliye vardık, burada bir çay molası vermek gerek. Eyvah – Eyvah filminin kahramanı ünlü komedyen Ata Demirer Geyiklide parkı yaptırmış. Her gelişimde parka gelip çay bahçesinde çay içeriz.

100920148323

Geyikli deki molanın ardından yola çıkmadan karar veriyorum. Gülpınar, Behramkale yolundan gidersek yol uzayacağından Ezine, Ayvacık tarafından gitmeye karar verdim. Yol arkadaşlarımın ikisi de acemi, bir de yavaş hareket ediyoruz. En iyisi ana yoldan fazla uzaklaşmamak. Şafak Omaç bizden 50 Kilometre önde. Ona da yetişemeyeceğiz. Tabelalarda; Geyikli ve Bozcaada sağ tarafı gösteriyor. Solu ise Gülpınar 44 (Apollon Smintheion) ve Behramkale Assos) 69 Kilometre mesafede olduğu belirtilmiş.

100920148324

Ana yola çıktık, trafik biraz fazla ama yapacak bir şey yok. Böyle idare edeceğiz. Bir dere kıyısında kahve molası veriyoruz. Yeşillikler arasında akan küçük bir çay. Bu resmi öne çıkan görsel olarak seçiyorum.

100920148325

Ayvacık’ı geçtikten sonra duble yol bitiyor.  Tek yol gidiş geliş, kıyıdan dikkatli gitmeye başladık. Yer yer yol yapım çalışmaları var. Bitmesi epey uzun sürecek anlaşılan duble yol. Güneş ufukta batmak üzere.

100920148326

Karnımız iyice acıktı. Yol kıyısında piknik alanında köfte ızgara yapan mesire alanında köfteci ile fiyatta anlaşınca yarım ekmek, köfte yaptırıp karnımızı doyuruyoruz., ardından yola devam. Çam ormanı içinde gidiyoruz.

100920148327

Bir süre sonra hava kararmaya başladı. Tam da inişe geçmeye başladığımızda. Işıklandırmaları yakıp dar ve virajlı yolda dikkatli iniyoruz. Yol hem iniş, hem dar, hem de işlek. Otobüsler, tırlar, arabalar hem karşı yönden geliyor hem de inişteler. Bazen bizim arkamızda kuyruk oluyorlar araçlar. Aşağıdan gelen olmayınca geçiyorlar. İniş olduğu için hızımız da yüksek olduğundan bir iki arabanın sıkıştırması dışında güvenle iniyoruz. Ay da tepsi gibi yolumuzu aydınlatıyor.

100920148328

Henüz daha yukarılardayız, aşağıda sahil komple ışıl ışıl. Küçükkuyu, Altınoluk, Akçay, Ören olduğu gibi altımızda. Manzara süper. Buralarda manzara güzel olmasından dolayı epey restoran var. Ay manzaralı Edremit körfezi seyredilmeye değer. Ben de yolun kıyısında durup bu manzarayı bir süre seyredip bir resmini çekiyorum.

100920148329

Çanakkale tarafına defalarca bisikletimle gitmeme rağmen hiç bu yoldan geçmemiştim. Otobüsle geçtim bir kaç kez ama gece geçtiğimden hiç bir şey görememiştim. Bu yol nasıl diye merak etmişimdir. İşte şimdi merakımı giderdim. Gece olmasına rağmen yine de bir çok yer görüyorum ve Dolunayın olması görebileceğim en güzel manzaralardan birini yaşıyorum.

100920148330

Küçükkuyu’ya düzlüğe indik, bir süre gittikten sonra kalacak bir yer aramaya başladık. Çadır kamp yeri olan bir tabelayı görünce oraya doğru giriş yaptık. Ama sahibi biraz cins olduğu için İlkay kalmaktan vaz geçti. Öyle olunca kalmamaya karar verdik kamp yerine. O zaman bildiğim yere gidelim diyerek tekrar yola çıktık.  Altınoluk ta daha önce kaldığımız otelin yan tarafında otelin kumsalında kalacaktık. Gecenin karanlığında otele kadar pedal bastık. Kumsalda kafeteryayı işleten henüz yatmamışlar oturuyorlardı. Artık iyice tanış olduk, beni görünce hoş geldiniz diyerek çaya davet etti. Kalabilir miyiz bu gece deyince o da kalabilirsiniz tabi ki diyerek içime su serpti. Neredeyse gece 12 ye yaklaşmaktaydı saat. Çayları içtikten sonra çadırları kurup yerleştik. Ardından şortumu giyerek denizde girerek üzerimdeki teri atıyorum. Şafak Örende kamp atmış, artık ona yetişmemiz imkansız. Yarın pedala bastımı Çandarlı da soluğu alır. İşletmenin duşunda da bir duş alıyorum bu kez. Kurulandıktan sonra hepimiz çadırlara girip yatıyoruz.

Bu gün yaptığımız yol yaklaşık 81 Kilometre civarında.

Yaptığım yolun haritası aşağıda

Powered by Wikiloc

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir